Spisak sistema taksonomije biljaka

Pionirski objavio je Linnaeus u djelu Systema Naturae, Leiden, 1735

Ovaj spisak sistema taksonomije biljaka predstavlja "takonomske sisteme" koji su primjenjivani u klasifikaciji biljaka, tokom minulih epoha razvoja taksonomije.

Termin taksonomski sistem je koherentna cjelina prosudbi taksonomije o opisivanju i postavljanju razmatranih taksona. To je samo "sistem" ako se primijeni na velikoj grupi takvih taksona (naprimjer, na svim cvjetnicama).

Za ovu listu postoje dva glavna kriterija. Sistem mora biti taksonomski, koji se bavi mnogim biljkama i njihovim botaničkim imenima. Drugo, to mora biti sistem, tj. baviti sistematskim odnosima biljaka. Iako su razmišljanja o odnosima biljaka započela mnogo ranije (vidi Historija sistematike biljaka), takvi su sistemi zaista nastali tek u 19. stoljeću, kao rezultat sve većeg priliva novonastalih taksona, otkrivenih širom svijeta. U 18. stoljeću postojali su neki rani pokušaji, koji su možda prekursorni, a ne puni taksonomski sistemi. Miljokazni događaj bio je objavljivanje Linnaeusove knjige „Species Plantarum koja služi kao polazna tačka binarne nomenklatute za biljke. Po svojoj veličini ovo bi se moglo kvalificirati na ovoj listi, ali ne bavi se odnosima, nego raspoređivanjem biljaka u rodove. Treba imati na umu da sistem nije nužno monolitan i često prolazi kroz nekoliko faza razvoja što rezultira u nekoliko njegovih verzija. Kada se sistem široko usvoji, mnogi će autori usvojiti sopstvenu posebnu verziju sistema. Cronquistov system je dobro poznat u mnogim verzijama.


From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by Tubidy